Web Hosting Neden Önemlidir?

0
Paylaşım
2
Görüntülenme

Web Hosting Neden Önemlidir?

Güvenilir ve yüksek performanslı bir web barındırma hizmeti, başarılı bir websitenin en önemli parçasıdır. Yeni bir website kurmak istediğinizde, hosting seçiminiz muhtemelen aklınızdaki son plandır. Ancak, doğru sunucuyu seçmeyi ihmal etmek, websiteniz ve işiniz üzerinde gecikmeler yaşatabilir.

Bu kadar fazla seçenekle, en ucuz hostingi seçmek kolaydır. Fakat web barındırma hizmeti, işinize yaptığınız bir yatırım olarak görülmelidir. Barındırıcınızı websitenizin temeli olarak düşünmelisiniz. Kötü bir temel üzerine bir ev inşa etmek istemezsiniz. Sağlam temeller üzerine inşa edilmiş bir website kurmak işinizde aksaklık yaşamanızı en aza indirir.

Bu makalede “Web Hosting Neden Önemlidir?” sorusuna değineceğiz ve kaliteli bir web barındırma hizmeti için nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Web Hosting Neden Önemlidir?

Web Hosting Neden Önemlidir?

İlk kez bir website kuruyorsanız, web barındırmanın ne anlama geldiğini bilmiyor olabilirsiniz. Makaleyi okuyan bu kişiler için web barındırmanın kısa bir özetini geçelim.

Bir website oluşturduğunuzda, aslında bir sürü farklı dosyayı bir araya getirerek yeni bir yapı oluşturursunuz. Bu dosyalar internet üzerinden erişilebilir olması için bir sunucuda barınması gerekir. Bu dosyaları sizin için sunucularından birinde barındırması için bir barındırma sağlayıcısına ödeme yaparsınız. Barındırma sağlayıcısı da aylık ücretlerle dosyalarınızı güvende tutmakla yükümlüdür.

Barındırma şirketleri (Odeaweb), veri merkezlerinde barınan sunuculara sahiptir. Sunucuların ötesinde yedek güç kaynakları, ağ bağlantısı ekipmanları, güvenlik önlemleri, doğal afet önlemleri, iklimlendirme sistemleri ve daha birçok ek unsurla birlikte sizlere kaliteli hosting hizmeti sağlarlar.

Bir website için en önemli şey ise, barındırma hizmeti sayesinde website dosyalarınızın 7 gün 24 saat erişilebilir olmasıdır. Böylece websitenize günün her saati giriş yapılabilir ve eksiksiz bir website olması için de bu şarttır.

Web hosting sağlayıcıları ayrıca sunucu bakımı, yazılım ve donanımı güncel tutma, sorun giderme ve daha pek çok hizmetten sorumludur. Görüldüğü üzere, aslında bir websiteyi açık ve sorunsuz halde tutabilmek için arka planda bir sürü işlem döner. Bu yüzden bir web hosting sahibi olmak önemlidir.

Web Hosting Özellikleri Nasıl Aranmalı?

Bir web barındırma hizmetinde dikkat etmeniz gereken özellikler bulunmaktadır. Şu anda yüzlerce barındırma şirketi bu konuda birçok hizmet sağlamaktadır. Paylaşımlı, WordPress ve özel sunucu barındırma gibi çeşitli barındırma türleri bulunmaktadır ve size en uygun planı bulmalısınız.

1) Uptime (Çalışma Süresi)

Sunucunuzun çalışma süresi, web sitenizin çevrim içi olarak ne sıklıkla kullanılabilir olacağını ifade etmektedir. Çoğu ana bilgisayar %99.9 çalışma süresi standardına bağlı kalır. Çalışma süresinin %100 olmamasının sebebi ise; websitenizi geçici olarak çevrim dışı duruma getirebilecek gerekli sunucu bakımları içindir.

Bir web barındırma hizmeti sağlayıcısından ürün almaya karar vermeden önce çalışma süresi politikalarını ve herhangi bir çalışma süresi garantisi sunup sunmadıklarını öğrenmelisiniz. Bu hizmeti websitenizin 7 gün 24 saat çalışması için alıyorsunuz ve bunu taahhüt etmelilerdir. Odeaweb olarak %99.9 Uptime sunmaktayız.

2) Bant Genişliği ve Depolama

Bant genişliği, websitenizin her ay idare edebileceği trafik miktarı ve sayfa görüntüleme sayısı anlamına gelir Sınırsız bant genişliği sunmak yaygınlaşıyor. Bant genişliği yeterli seviyede değilse ve büyük bir trafik artışı yaşıyorsanız (Örneğin, müşterilerinizin yoğun ilgisini çeken bir kampanya başlattıysanız) bu durumun yavaşlama ve websitenizin çevrim dışı duruma geçme olasılığı vardır.

Depolama sınırları, barındırma şirketleri ve platformlar arasında büyük farklılıklar gösterir. Bununla birlikte; videoları depolamadığınız, kullanıcı verilerini veya binlerce medya içeriğini toplayıp depolamadığınız sürece muhtemelen minimum depolama düzeylerini tercih ederek yolunuza devam edebilirsiniz. Tabii ki bu, websitenizin hacmine göre değişiklik gösterebilecek bir unsurdur.

3) Kaliteli Teknik Destek

Müşteri desteği, genelde çok geç olana kadar gerçekten düşünmediğiniz bir şeydir. Örneğin; bazı nedenlerden dolayı websiteniz kapanmıştır ve ne yaparsanız yapın aktif hale getirememişsinizdir. Barındırma şirketinin destek ekibiyle iletişim kurmayı denediniz ve yanıt alamadınız. Daha da kötüsü bir sonraki gün websitenizin topluma açılma günü. Hiçbir website sahibi böyle bir senaryoyla karşı karşıya kalmamalıdır.

Bu nedenle, barındırma sağlayıcınızı seçmeden önce teknik destek hizmetinin ne derecede olduğunu öğrenmenizde fayda var. Odeaweb olarak; biletleme sistemi, telefonla görüşme hizmeti, canlı destek ve çevrim dışı destek gibi müşteri desteğimiz bulunmaktadır.

Bu makalede “Web Hosting Neden Önemlidir?” sorusuna değindik ve web hosting hizmetinin hangi durumlarda değerli olacağını anlattık. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve web hosting hizmeti hakkında kafanızda oluşan sorular cevaplanmıştır.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.