Web Hosting Nedir?

0
Paylaşım
1
Görüntülenme

Web Hosting Nedir?

Yeni bir website açmak istediniz ve araştırmalarınızın bazıları pek aşina olmadığınız gerekli bir masraftan bahsediyor: Web Hosting.

Bir website açmak için gerekenden fazla para harcamak pek akıllıca gelmeyebilir. Bu yüzden insanların bahsettiği bu “web hosting (barındırma)” için harcama yapmadan önce bu barındırma türünün ne olduğuyla ilgili bilgiye ihtiyacınız olacaktır.

Bu makalede “Web Hosting Nedir?” sorusuna değineceğiz ve neden bir web barındırmaya sahip olmanız gerektiğini aktaracağız.

Web Hosting Nedir?

Web Hosting Nedir?

Web barındırma, her websitenin yayına girmeden önce sahip olması gereken hizmetlerin en başındadır. Web barındırma, tüm websitelerin çalışmasını sağlayan fiziksel sunucular üzerinde oluşturulan ve düzenli olarak bakımı sağlanan bir tür sunucu barındırma hizmetidir.

İnternet hakkında “bulut” gibi kelimeler kullanarak aslında soyut bir varlıkmış gibi konuşulsa da internetin fiziksel varlığı da kaçınılmaz bir gerçektir. Her website belirli dosyaların uyumla çalışmasıyla oluşur ve canlılığını devam ettirir. Tüm bu dosyalar bir yerde barınmak zorundadır.

Web barındırma şirketleri (Odeaweb), müşterilerinin çalıştırdığı farklı websiteleri oluşturan tüm bileşenleri depolayan güçlü web sunucularla dolu depolara sahiptir. Bu sunucular, hem dosya depolama için hem de bir ziyaretçi website bağlantınıza tıkladığında ya da URL’i tarayıcılarına yazdıklarında bu dosyaların ziyaretçiler tarafından erişilebilir olmasını sağlayan mekanizmayı sağlamaktadır.

Website barındırma, arka planda gerçekleşen bir işlemdir. Web’de gezinen biri ya da website ziyaretçileri için bu işlemleri bilmek ya da düşünmek için hiçbir neden yoktur. Bu bilgiyi bilmek, yalnızca website işleten kişiler için ya da website barındırmanın nasıl çalıştığını bilmeyi gerektiren sektörde çalışan kişiler için devreye girer.

Website sahipleri, doğru web barındırma sağlayıcılarını seçmelidir. Web barındırma, kiralandıktan sonra günlük olarak çok düşünmeniz gereken bir şey değildir. Hesabınızı güncel tuttuğunuz sürece web barındırıcınız (Odeaweb) arka planda sorunsuz bir şekilde çalışır ve websitenizi ziyaret etmek isteyen her bir ziyaretçi için websiteyi çevrim içi tutar.

Web Hosting Nasıl Çalışır?

Bir web barındırma planı en az dört temel aşamadan oluşur.

1) Dosya Depolama

Belirttiğimiz gibi, her bir website birçok farklı dosyadan oluşur. En temel bir website bile, websitenin sadece görünümü için birlikte çalışan en az düzinelerce resim, metin ve tasarım dosyalarından oluşacaktır. Bir website barındırma planı, sizin için tüm bu dosyaları depolamak için gerekli alanı sağlar. Web barındırma şirketleri (Odeaweb) çok sayıda sunucuya sahiptir. Websiteniz zamanla daha fazla büyüdüğünde daha çok alana ve daha yüksek donanım özelliklerinize ihtiyacınız olabilir. Bu durumda web barındırma şirketinize (Odeaweb) ulaşarak depolama alanı ve donanım özelliklerinin yükseltilmesini talep edebilirsiniz.

2) Donanım

İnternetin sanal tarafında düzenli olarak göz attığınız ve ziyaret ettiğiniz çok çeşitli website bulunmaktadır. Ancak muhtemelen internetin fiziksel tarafının nasıl bir şey olduğuyla ilgili pek bir fikriniz yoktur. Bu durumda internetin fiziksel tarafı; fiziksel web sunucularıyla dolu veri merkezleridir.

Ayrıca bu, web barındırma sağlayıcılarının (Odeaweb) sunduğu hizmetin başka bir parçasıdır. Tüm bu fiziksel sunucuları barındırmak ve düzenli bakımlarını sağlamak için gereken harcamaları esirgemeden yapıyorlar. Buna sunucuları doğru sıcaklık koşulları altında tutmak da dahildir. Ayrıca ziyaretçileriniz için iyi bir deneyim sağlamak adına istikrarlı olarak gerekli düzeyde bakım çalışmalarını sağlamak amacıyla alanında uzman yetenekli personeller çalıştırırlar.

3) Çevrim İçi Süresi

Ziyaretçilerinizin, web barındırıcınızın sistemi kapalı olduğu için websitenizin kullanılamadığını öğrenmek istemezsiniz. Bu ziyaretçilerinize kötü bir deneyim yaşatır ve websitenizi tekrar ziyaret etme konusunda endişe duyacaklardır. Birçok web barındırma sağlayıcısı, bir sunucu herhangi bir nedenle tam kapasiteyle çalışmadığında çalışma süresinde bir miktar gecikme yaşayacaktır. Ancak saygın web barındırma sağlayıcıları (Odeaweb) bu kesintiyi minimumda tutar. Çalışma süresi için endüstriyel standart %99,9’dur. İyi bir web barındırma sağlayıcısı en azından bunu vaat etmelidir.

4) Güvenlik

Bilgisayar korsanları internette her zaman kargaşaya neden olmak veya veri çalmak için sunuculara, dosyalar ve websitelere sızmaya çalışır. Tıpkı ev güvenlik sistemlerinin insanların evinize girmesini engellemesi gibi, web barındırcınızın güvenlik önlemleri websitenizi izinsiz girişlerden korur.

Güvenlik, herhangi bir website için atlanmaması gereken bir adımdır. Özellikle işletme veya e-ticaret websiteleri için çok önemlidir. Bir işletme bir veri ihlaliyle ilişkilendirilirse, itibarınıza zarar verir ve müşterilerinizin güvenini kaybedersiniz.

Bu makalede “Web Hosting Nedir?” sorusuna değindik ve web barındırma hizmetinin neden önemli olduğuyla ilgili bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve web barındırma ile ilgili kafanızda oluşan sorular cevaplanmıştır.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.