Web Tasarım Neden Önemlidir?

0
Paylaşım
5
Görüntülenme

Web Tasarım Neden Önemlidir?

Website tasarlama ve oluşturma zamanınız geldiğinde, değerlendirmeniz gereken birçok adım olacaktır. Örneğin, website oluşturucuları ve içerik yönetim sistemlerini kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Ya da sıfırdan kodlama öğrenebilirsiniz. Birçok şirket, süreci kolaylaştırmak için ve profesyonel bir sonuç elde etmek için web tasarım hizmetleri kiralamayı tercih etmektedir.

Bir web tasarım hizmeti kiralamayı deneseniz bile, web tasarımcıya anlatmanız gereken çokça isteğiniz olacaktır. Bu yazıda, isteğinizi nasıl anlatabileceğinize ya da aklınızdakileri nasıl websiteye dökebileceğinize dair yardımcı olacağız.

Bu makalede “Web Tasarım Neden Önemlidir?” sorusunu cevaplandıracağız ve neden ekstra masraf harcayarak web tasarım hizmeti kiralamanız gerektiğini ya da neden ekstra zaman harcayarak web tasarım ile uğraşmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Web Tasarım Neden Önemlidir?

Web Tasarım Neden Önemlidir?

Websiteniz sanal evinizdir. Hâlihazırda fiziksel bir mağazanız bulunuyorsa bile bir website açarak mağazanızın daha çok insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Fakat sadece çevrim içi bir iş kuruyorsanız, websiteniz sizin her şeyinizdir. İş başarınızı yükseltebilir ya da tamamen bozabilir. Bu gibi durumlarda web tasarımın önemini daha iyi anlayabilirsiniz.

Bir ziyaretçi websitenize girdiğinde, öncelikle websitenizin güvenilir olup olmadığı hakkında sorular sormaya başlar ve fikir edinir. Websiteniz yeteri kadar profesyonelse, ziyaretçileriniz websitenizde yalnızca daha uzun süre kalmak ve websitenizin içeriğini araştırmakla kalmayacak, aynı zamanda sizden satın alma olasılıkları daha da artacaktır.

Bu durumda konuya ziyaretçi gözüyle bakmalısınız. Websitenizin yüklenmesi uzun sürerse ya da yazım hataları, eski görseller ve çalışmayan bağlantılar da bulunuyorsa, basit bir tasarım ve güven vermeyen bir düzene sahipse ziyaretçilerinizin sizden satın almak için neden burada kalması gerektiğini düşünmelisiniz. Tüm bu maddeleri çözdükten sonra ise ziyaretçilerinize neden sizin websitenizi tercih etmesi gerektiği konusunda bilgilendirmiş olacaksınız.

Websitenizin tasarımı temiz ve kullanıcı dostu ise, okuyucularınıza yardımcı olacak kaliteli ve kullanışlı içeriklerle doluysa da ziyaretçileriniz websitenizde vakit geçirmekten haz duyacaktır. Yeni bir şey araştırma gereği duyduklarında bile ilk sizin websitenizi ziyaret eder duruma gelebilirler. E-posta listenize kaydolabilir ve en son olarak da ürün satıyorsanız, bu ürünleri veya hizmetleri satın almaya niyetlenebilirler.

İlk izlenim çok önemlidir ve bu izlenimi yeni bir ziyaretçiye gerektiği gibi yansıtmak için yalnızca bir şansınız var. Düşük kaliteli bir website oluşturup ziyaretçi bekleyerek vaktinizi boşa harcamayın. Websitenizi geliştirmenin yollarını arayın ve en temelinde web tasarımla başlayın.

İyi Tasarlanmış Bir Websitenin Unsurları

Artık günümüzde profesyonel bir website oluşturmak o kadar da zor değil. Ancak yine de uyulması gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. Kaliteli ve profesyonelce hazırlanmış bir websitede ilk aranan özellikler şunlardır:

1) Tutarlı Markalaşma

Çevrim içi bir mağaza kurduysanız mağazanız her şeydir. Logonuzdan yazı tipinize ve renk seçiminize, kullandığınız dile kadar her şeyi özenle seçmelisiniz. Alınacak ürün hakkında doğru hissettiren ya da kafa karıştırıcı olan bir markayı oluşturacak çok sayıda mikro karar bulunmaktadır. Bunların seçimini doğru yapmalısınız. Uyumlu bir markaya ulaşmanın en iyi yolu, işleri basit tutmaktadır. Bir şey anlatırken bile aşırı karmaşık ve bilimsel yazarak gündelik ziyaretçilerinizi bunaltabilirsiniz. Bu gibi diller yalnızca bilimsel makalelerde kullanılmalıdır ve yalnızca meraklısına sunulmalıdır. Fakat sizin hedefiniz her türden potansiyel müşteri sayılabilecek ziyaretçi olduğundan bu konuya dikkat etmelisiniz.

Ziyaretçilerinize karşı açık olarak şunları sunabilirsiniz:

• Minimal bir website tasarımı hazırlamak

• Birlikte iyi eşleşen ve hızlı yüklenen yazı tipleri seçmek

• Sizi rakiplerinizden farklı kılan şeyi ziyaretçiye hissettirmek

• Daima ziyaretçilerinizin sorularına ve sorunlarına odaklanmak

Her zaman değer sunmaya ve ziyaretçilerinizin sorunlarını çözmeye odaklanmak, ziyaretçilerinizin size bağlı kalma eğilimini artıracaktır.

2) Yüksek Kaliteli İçerik

Kaliteli içerik kavramına katılan çok şey var. İlk olarak, içeriğin ziyaretçilerinizle alakalı olması gerekir. Yararlı, derinlemesine işlenmiş, bilgilendirici olmalı ve ziyaretçilerinizin sorunlarını çözmelidir. Bu yöntem yalnızca blog yazarları için sunulsa da, çevrim içi bir mağaza kuran website sahipleri de ürünlerini tanıtırken bu adımlara dikkat etmelidir.

3) Rahat Kullanım

Bir website oluştururken, birçok kullanıcı gezinme çubuklarına çok güvenmektedir. Gezinme çubuğunu çokça kez kullanarak oradaki panelden her yere erişmeye çalışırlar. Bu yüzden, gezinme çubuğunuzun yalnızca birkaç önemli sayfaya bağlanması yeterli olacaktır. Çok fazla gezinme seçeneği sunmanız, ziyaretçilerinizin aradıklarını bulmasını inanılmaz derecede zorlaştırmaktadır.

Gezinme çubuğu hazırlarken dikkat edebileceğiniz bazı şeyler ise şunlardır:

• Gezinme çubuğunuzu, sayfanın üst kısmındaki sağ üst köşeye veya logonuzun altına yerleştirin

• Önemli öğeleri menünüzün başına veya sonuna ekleyin, çünkü bu iki köşe ziyaretçilerin en çok dikkat ettiği bölgelerdir

• Gezinme menüsü seçeneklerinizi açıklayıcı yapın, “Biz kimiz?” veya “Buradan başlayın” gibi temel başlıklar altında işleyin

• Mümkünse açılır menüleri kullanmaktan kaçının. Bu menüler bilgisayar ortamlarında oldukça rahatlatıcı olsa da genelde mobil cihazlarda düzgün çalışmaz

• Kısa süreli bellek, aynı anda yalnızca yedi şeyi hafızada tutabilir. Bu nedenle menünüzün yediden fazla öğe içermediğine emin olun, bu sayede menünüz daha hızlı çalışacaktır

Bu makalede “Web Tasarım Neden Önemlidir?” sorusuna değindik ve web tasarım fikirleri verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve web tasarım konusunda kafanızda oluşan sorular cevaplanmıştır.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.