Website Bakımda Sayfası Neden Oluşturulur?

0
Paylaşım
6
Görüntülenme

Website Bakımda Sayfası Neden Oluşturulur?

Yeni bir website veya çevrim içi bir mağaza kurarken, websiteyi yayınlamadan önce arka planda gerçekleşmesi gereken çok fazla şey vardır. Pazarlamaya veya ilgi oluşturmaya başlamak için ziyaretçilerinizi ve müşterilerinizi website açılışına bekletmek iyi bir şey değildir.

“Çok yakında” konseptli bir sayfa oluşturmanız, websiteniz açılmadan önce siz arka planda uğraşırken websitenin yüzü olarak size hizmet eder. Ayrıca bakım sayfaları (“çok yakında”) ziyaretçilerinizin beklentilerini arttırır ve heyecan yaratır. Bir e-posta listesi oluşturabilmenizi sağlar ve hatta resmî açılış gerçekleşmeden önce yeni fikirleri bu sayfa sayesinde test edebilirsiniz.

Bu makalede “Website Bakımda Sayfası Neden Oluşturulur?” sorusuna değineceğiz ve bu bakım sayfalarının neden önemli olduğuyla ilgili bilgiler aktaracağız.

   Metin hizalamayı değiştir    Daha fazla blok aracı gösterir  Website Bakımda Sayfası Neden Oluşturulur?

Website Bakımda Sayfası Neden Oluşturulur?

İlk olarak, bu sayfalar birden fazla adla anılır. Çok yakında sayfalarının iki farklı türü bulunmaktadır:

• İlki, ziyaretçilerinize yeni bir website, uygulama, mağaza veya projenin yakında kullanıma açılacağını söyleyen geleneksel bir çok yakında sayfasıdır.

• İkincisi ise bir bakım sayfasıdır. Bu sayfa, websitenizin şu anda tamamen kullanıma kapalı olduğunu, websitenizin rutin bakımda olduğunu veya teknik zorluklardan geçtiğini belirtir.

Bazen websitenizde görsel değişiklikler yapmanız gerektiğinde bakım sayfalarını kullanabilirsiniz.

Canlı bir websitede bu değişiklikleri yapmak yerine, değişiklikler tamamlanana kadar bir bakım modu sayfası koymanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü siz değişiklikleri yaparken websitenizde gezinen ziyaretçiler olabilir, siz de her değişiklik yaptığınızda bu deneyim ziyaretçiyi de etkileyeceğinden kötü bir deneyim olacaktır.

Bu çok yakında sayfalarını tanımlamak için hangi kelimeleri kullanırsanız kullanın, hepsi aynı genel amaca hizmet eder; ilgi çekmek, kullanıcı geri bildirimi kazanmak ve e-posta adresi toplamak. Website geliştirilirken ziyaretçileriniz websiteye bağlanmak istediğinde bağlanamamak yerine, bu sayfalarla karşılaşması websiteyle ilgilenildiğini haber eder. Ayrıca bu sayfalar, websitenizdeki diğer sayfaların aksine geçicilerdir. Bu aşamayı bir şefin gerçek yemek hazırlanırken müşterilere sunduğu mezeler gibi düşünebilirsiniz.

Çok Yakında Sayfaları Neden Kullanılmalı?

Çok yakında sayfaları, siz arka planda websiteyi geliştirmekle meşgulken websitenize trafik göndermenin geçici bir yoludur. Yeni bir website için bu trafikler bile websiteyi öne atacaktır. Ayrıca websitenizin ne ile ilgili olduğunu ziyaretçilerinize duyurarak bekleyenlerin sayısını arttırabilirsiniz.

Bekleyenleri websiteye bağlamak için websiteyi yayına almadan önce bir e-posta listesi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Çok yakında sayfası, bunu yapmanın harika bir yoludur. En temelinde bir açılış sayfası olduğundan, insanlara listenize katılmak için önden yer verdiğiniz anlamına gelir ve bu ziyaretçileri teşvik eder. Ardından, gerektiği zaman e-posta yoluyla abonelerinizle iletişim kurabilirsiniz.

Mevcut bir kitleniz yoksa veya websiteyi yayınladığınızda ulaşabileceğiniz ve sizi bekleyen takipçiniz yoksa, ilk heyecanı oluşturmak için çok yakında sayfalarını tercih edebilirsiniz. Örneğin, ilgi çekici bir çekilişe ev sahibi yapmak için çok yakında sayfanızı kullanabilirsiniz. Ya da bir sosyal medya gönderisi karşılığında bazı kullanışlı kaynaklar sunabilirsiniz. Ayrıca bu sayfalar, bir fikir sunar. Fikriniz yeterince ilgi çekiciyse ve ziyaretçilerinize paylaşmaları için bir neden teşvik ediyorsanız, kitle olmadan başlasanız bile website yayınlanmadan önce etrafında doğal olarak bir çevre oluşturmaya başlayacaksınız.

Çok Yakında Sayfalarının Alternatif Kullanımları

Çok yakında sayfaları, bir website geçişi sırasında kullanılabilir. Örneğin, websitenizi bir website oluşturucu kullanarak oluşturduğunuzu varsayalım ve daha sonra WordPress’e geçmek istediniz.

WordPress websitenizi oluşturmaya başlamak istiyorsunuz ancak mevcut websitenizi tamamlanana kadar kapatmak istemiyorsanız, boşluğu kapatmak için çok yakında sayfalarını kullanabilirsiniz. Bu süreç oldukça basittir, WordPress’i yeni websitenize kurarsınız ve çok yakında eklentisi başlatırsınız. Ardından, yeni websitenizi tamamen arka planda oluşturmaya başlayabilirsiniz. Yeni websiteyi bitirdikten sonra, çok yakında eklentisini kapatırsınız ve ziyaretçileri yeni websitenize yönlendirebilirsiniz.

WordPress ile Çok Yakında Sayfası Oluşturun

Çok yakında sayfasına hangi bilgilerin gireceği konusunda bilgili olmalısınız. Sayfanıza ne ekleyeceğinizi ve sayfanızın genel amacını ne olacağını tam olarak anlamalısınız. WordPress’te kendi çok yakında sayfanızı şu şekilde oluşturabilirsiniz:

WordPress websitenize çok yakında sayfası eklemek için en iyi eklentilerden biri olan SeedProd eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklentinin hem ücretsiz hem de premium sürümü bulunmaktadır ve epik bir çok yakında sayfası oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm özellikler bulunmaktadır. Hedefiniz buysa, bu eklentiyi basit bir website bakım modu sayfası oluşturmak için de tercih edebilirsiniz. Ayrıca websitenizin tasarımına uymasını istiyorsanız sayfayı CSS kullanarak özelleştirebilirsiniz.

Bu makalede “Website Bakımda Neden Oluşturulur?” sorusuna değindik ve çok yakında sayfalarının ne işe yaradığını aktardık. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve çok yakında sayfaları ile ilgili kafanızda oluşan sorular cevaplanmıştır.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.