Website Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

0
Paylaşım
7
Görüntülenme

Website Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Önceden bir website oluşturmak bazı ciddi teknik bilgiler gerektiriyordu, ancak bugünlerde yeni başlayanlar için geliştirilmiş website oluşturucuları sayesinde profesyonel görünen websiteler oluşturmak eskisi kadar zor değil.

Bu makalede “Website Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler” konusuna değineceğiz. Fikirlerinizi veya sanat eserlerinizi dünyayla paylaşmak, yeni iş fikirlerinizi tanıtmak veya faaliyet gösteren bir mağazanız için çevrim içi kitle oluşturmak için bir website kurarken dikkat etmeniz gerekenleri sıralayacağız.

Website Oluşturmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Website Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bir website oluşturmak istediğinizden oldukça eminseniz ancak websitenizin ne hakkında içerik sunmasını istediğinizden emin değilseniz ilk adım biraz araştırma ve beyin fırtınası yapmak olmalıdır.

Bugün günümüzde en iyi websiteleri olarak adlandırdığımız popüler websiteler, belirli bir amaç için varlığını sürdürüyorlar. Popüler websiteler genellikle belirli bir insan grubunun belirli ihtiyaçlarını gidermek için kurulur. Yeni siteler için verebileceğimiz akıllıca bir yöntem de başlangıçta küçük bir amaç için kurulmaları gerektiğidir.

Yeni siteler başlangıçta büyük bir amaç için kurulursa gerekli ilgiyi toplayamayabilirler. Başlarda küçük amaçlar için kurulup, zamanla ilgi odaklarını büyütmeliler. Belirli hedef kitle için belirli ihtiyaçları güzel bir şekilde sunmak, herkesi memnun etmekten daha kolaydır ve daha fazla ilgi toplar. Henüz ne tür bir website kurmak istediğinizden emin değilseniz aşağıdaki soruları kendinize sorabilirsiniz:

• Hangi konuları önemsiyorum?

• Çoğu zaman hangi sitelerde takılıyorum?

• İnsanlar için hangi sorunları kolayca çözebilirim?

• Websiteden para kazanmak istiyor muyum? İstiyorsam ürün satmak ve reklam yayınlamak istiyor muyum?

• Websitemin dahil olacağı pazarın doluluk oranı nedir?

• İnsanlar gerçekten bu alanda para harcamaya istekli mi?

Popüler websiteleri, insanların neyi daha çok önemsediğini ve neye daha çok para harcadığını analiz ederek kurulur. Bu yalnızca website trafiğini arttırmak için değil, aynı zamanda istikrarlı bir gelir elde etmenizi sağlar.

Websiteyi Oluşturmak İçin Website Oluşturucularından Yardım Almak

Websitenizi oluşturmak için göz önünde bulundurduğunuz birkaç fikriniz varsa ve kod yazma konusunda eksikleriniz bulunuyorsa, kod yazmayı bilmeyen website sahipleri için bile uygun bir seçenek olarak tasarlanmış WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi (CMS) seçebilirsiniz. Ancak bir içerik yönetim sistemini kullanmayı öğrenmek daha zordur ve websitenizi bir CMS ile oluşturmak, bir website oluşturucu kullanmaktan daha uzun sürer. Websitenizin nasıl görünmesini ve ne yapmasını istediğiniz konusunda bir fikriniz varsa bunu gerçekleştirmenin en iyi yolu bir website oluşturucu kullanmaktan geçer.

Elbette bütçenize göre yetenekli website tasarımcıları da kiralayabilirsiniz ancak bütçeniz kısıtlıysa ve bütçenizi daha başka şeylere harcamayı tercih ediyorsanız bir website oluşturucu sizin için uygun olacaktır. Daha uzun yollu bir seçenek ise kod yazmayı öğrenmektir. Bu zamanınızı alacak fakat yaratıcı fikirlerinizi gerçekleştirme özgürlüğü sunacaktır. Bu sayede aklınızdaki fikri tam olarak düşündüğünüz gibi aktarabilirsiniz. Website tasarımını kariyer olarak düşünüyorsanız kod yazmayı öğrenmek mantıklı olabilir, ancak sadece bir website oluşturmak istiyorsanız kod yazmayı öğrenmek için çok zaman harcamak pratik bir hareket değildir.

Websiteyi Kurmadan Önce Planlama Yapmak

Websitenizi oluşturmaya başlamadan önce planlama yaparsanız website oluşturma sürecini hızlandırabilirsiniz. Websitenizi planlarken, hedeflerinizi netleştirmelisiniz. Hedef kitlenizin kim olduğunu ve websitenizden ne isteyeceklerini dikkatlice düşünebilirsiniz. Websitenizin üzerinde çalışırken hedef kitlenizin kim olduğuna dikkat ederek çalışmak, gerçekten ulaşmak istediğiniz kitleye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Alan Adı ve Barındırma

Websitenizi web’deki ziyaretçilerin erişimine açmak için bir alan adı ve web barındırmaya sahip olmanız gerekir. Alan adları, insanların bir tarayıcının adres çubuğuna yazdığı website başlığıdır. Web barındırmalar ise, websitenizin dosyalarını barındırdığınız yerdir. Bu iki unsurun birlikte çalışmasıyla güzel ve işlevsel bir website oluşturmanın temelini atabilirsiniz.

Website Oluşturma Platformu

Website oluşturucu pazarı büyüktür. Aramanızı yalnızca uygun fiyatlı website oluşturucular için daraltsanız bile karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Farklı seçenekleri karşılaştırıp araştırmak için zaman ayırmak isteyebilirsiniz. Ayrıca zamandan ve araştırmadan tasarruf etmek isterseniz Gator Website Oluşturucu’yu kontrol ederek başlayabilirsiniz. Web barındırma ve alan adını bir araya getirme kolaylığına ek olarak Gator, güçlü ve kullanımı kolay bir website oluşturucudur. İyi bir kullanıcı deneyimi sunan ve mobil uyumlu bir website tasarımı üreterek website oluşturma sürecini hızlı ve kolay hale getirir.

Websitenizin görünümünden ve işlevinden memnun kaldığınızda websitenizi yayına açabilirsiniz. Websitenizdeki yazım yanlışlarını, anlatım hataları içeren cümleleri analiz ederek web sayfalarınızı düzenleyin. Websitenizi diğer kullanıcılarla paylaşmadan önce dikkat etmeniz gereken son adım, iki kez kontrol etmektir. Her şeyin gerçekten istediğinize uygun ve düzgün çalıştığına emin olduktan sonra websitenizi yayınlayabilirsiniz.

Bu makalede “Website Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler” sorusuna değindik ve website kurarken atabileceğiniz adımları sıraladık. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve website açmadan önce kendinize ilham alabileceğiniz birkaç madde görmüşsünüzdür.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.