Website Oluşturucu Nedir?

0
Paylaşım
7
Görüntülenme

Website Oluşturucu Nedir?

Eskiden bir website oluşturmak için ilgili kodlama dillerini öğrenmek gerekirdi. Ancak artık güzel bir website oluşturmak için eskisi kadar sağlam kodlama bilmeye gerek yok. Artık herkes bir website oluşturucu kullanarak kolayca yeni bir website oluşturabilir. Küçük bir işletme sahibi ya da blog paylaşan biri olarak website kurmak isteyebilirsiniz, hiç fark etmez. Website oluşturucuları kullanarak bunu yapabilirsiniz. Böylece yeteri kadar vakit ve çaba vererek profesyonelce tasarlanmış bir websiteye sahip olmak için bir website tasarımcısı kiralamanıza gerek kalmaz.

Bu makalemizde “Website Oluşturucu Nedir?” sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız ve website oluşturucuları hakkında bilgi vereceğiz.

Website Oluşturucu Nedir?

Website Oluşturucu Nedir?

Website oluşturucuları günümüzde bir website tasarlamak için en kolay çözümlerden biridir. Website oluşturucular, kullanıcıların çok az çabayla veya kodlama becerisiyle kendi web sitelerini oluşturmasını kolaylaştırır. Fakat her website oluşturucunun kendine has özellikleri ve çalışma şekilleri vardır. Herhangi bir website oluşturucunun nasıl çalıştığını kavrayamadan profesyonel bir website kuramazsınız.

Eğer bir website kurmaya karar verdiyseniz, ancak hangi website oluşturucusunu kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız, website oluşturucuları hakkında bilmeniz gereken temelleri size aktaracağız.

Website Oluşturucu Türleri

Genel olarak tüm website oluşturucuları, insanların kod kullanmak zorunda kalmadan website oluşturmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ancak farklı website oluşturucularına göre bu durum değişiklik gösterebilir. Websiteniz için doğru website oluşturucuyu ararken, göz önünde bulundurulması gereken üç ana türle karşılaşacaksınız:

1) Sürükle-bırak website oluşturucuları

2) İçerik yönetim sistemleri

3) Akıllı website oluşturucuları

1) Sürükle-bırak Website Oluşturucuları

Sürükle-bırak website oluşturucuları aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi şablon sağlayarak istediğiniz şablonu isteğinize göre özelleştirmek için bir website düzenleyicisi kullanmanıza izin vererek çalışır. Objelere basılı tutarak götürmek istediğiniz yere doğru hareket ettirebileceğiniz bir düzenleyici ile işiniz kolaylaşır. Çoğu kullanıcı için bu yüzeyi tasarlamak için tercih edilen bir yoldur.

Sürükle-bırak website oluşturucuları hangisini seçtiğinize bağlı olarak maliyet açısından farklılık gösterir, ancak genellikle uygun maliyetlidir. Kullanımları kolaydır ve çoğu kullanıcı bu türde bir website oluşturucu kullanarak hızlı çalışan ve göze hitap eden bir website oluşturabilir. Yine de websitenizi ne kadar özelleştirebileceğiniz konusunda sınırlamalar bulunmaktadır. Sürükle-bırak website oluşturucularında tam anlamıyla özgür olduğunuz söylenemez. Bu nedenle websitenizin nasıl görünmesini istediğiniz konusunda bir fikriniz varsa, sürükle-bırak website oluşturucuları sizin için uygun olmayabilir.

2) İçerik Yönetim Sistemleri

İçerik yönetim sistemleri (CMS), çevrim içi içerik oluşturmayı, düzenlemeyi ve yayınlamayı kolay hale getirmek için tasarlanmış yazılımlardır. Daha önce içerik yönetim sistemlerini duymamışsanız bile, muhtemelen en ünlü içerik yönetim sistemlerinden biri olan WordPress’i duymuşsunuzdur.

Bir içerik yönetim sistemini (CMS) öğrenmek ve kullanmak, diğer website oluşturucu türlerine göre daha zor olacaktır. Ancak içerik yönetim sistemleri diğer website oluşturucu türlerine göre daha güçlüdür ve daha fazla seçenek sunar.

En popüler içerik yönetim sistemleri ücretsiz ve açık kaynak kodludur. Ancak bazı temalar ve eklentiler için belirli ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bir CMS, websitelerinin nasıl görüneceği hakkında fikri olan ve belirli özelliklere ihtiyacı olan kullanıcılar için uygun olacaktır. Fakat bir CMS ile website oluşturmayı öğrenmek için gereken zaman ve çabayı esirgememelisiniz.

3) Akıllı Website Oluşturucuları

Yapay zeka destekli akıllı website oluşturucuları, sürükle-bırak website oluşturucularının sunduğu seriliği ve kullanım kolaylığını temel alarak bir adım öteye taşır. Akıllı website oluşturucuyla, bir şablonla başlamak yerine kısa bir anketle başlarsınız. Oluşturacağınız websitenin türünü ve nasıl görünmesini istediğinizle ilgili bazı temel bilgileri girdiğinizde, akıllı website oluşturucuları yapay zekayı kullanarak sizin için hazır bir website kuracaktır. Akıllı website oluşturucu, websitenizi hazırladığında içine girip belirli özellikleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Akıllı website oluşturucularının fiyatları farklılık gösterir fakat çoğunlukla küçük işletmeler için oldukça uygun maliyetlidir. Websiteniz için ana önceliğiniz hızlılık ve kolaylıksa, akıllı website oluşturucularını kullanmayı düşünebilirsiniz.

Son olarak;

Website oluşturucularının amacı, herkesin bir website oluşturmasını mümkün kılmaktır. Konu website tasarımı olduğunda tamamen acemi olsanız bile, yetenekli tasarımcılar tarafından oluşturulmuş website şablonlarından ve bunları düzenlemek için geliştirilmiş website oluşturucularından faydalanabilirsiniz.

Bu makalede “Website Oluşturucuları Nedir?” sorusunu cevaplandırmaya çalıştık ve website oluşturucuları hakkında bilgi verdik. Bir website oluşturmayı planlıyorsanız ama bu konu hakkında henüz bilginiz yoksa, website oluşturucularının kullanım alanlarını ve acemilere ne gibi kolaylıklar sağladığını öğrenerek websitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.