Website Reklamı Yapmanın En İyi 5 Yolu

0
Paylaşım
3
Görüntülenme

Website Reklamı Yapmanın En İyi 5 Yolu

İnternet çok büyüktür ve aklınıza gelebilecek hemen hemen her konuda milyonlarca websiteyle insanların dikkatini çekebilmek için çok fazla rekabetçiniz var.

Websitenizi yayına almayı ve hedef kitlenizin sizi bulmasını bekleyemezsiniz. İnsanların websitenizi bulup ziyaret etmesi için, websitenizi onların önüne çıkarmak için çalışmanız gerekir. Bunu yapabilmek için birçok farklı taktik var ve bu taktiklerin bazıları ücretsizdir.

Websitenizin bu tanıtım için henüz ayıracak bir bütçesi yoksa, yeni website ziyaretçilerine ulaşmaya başlamak için güçlü ve ücretsiz yolları denemelisiniz. Ücretsiz yöntemlerin çoğunda daha fazla zamanınızı vermeniz gerekebilir. Fakat yüksek reklam bütçeleri vermektense bu yöntemleri sizin için yapacak bir profesyoneli işe almak için ufak harcamalar yapabilirsiniz. Bu sayede zamandan biraz da olsa tasarruf etmiş olursunuz.

Bu makalede “Website Reklamı Yapmanın En İyi 5 Yolu” konusuna değineceğiz ve website tanıtımı hakkında bilgi vereceğiz.

Website Reklamı Yapmanın En İyi 5 Yolu

1) SEO’ya öncelik verin

Google, insanların ziyaret ettikleri websitelerinin çoğunu bulmasının ana yoludur. İnternet ortamındaki tüm web aramalarının %90’ından fazlası Google’dan geçer.

Websitenizi insanların daha kolay bulmasını sağlamanın en iyi yollarından biri, arama motorlarında görünme sıralamasını yükseltmek için çabalamaktır.

Arama motoru optimizasyonu (SEO), rekabetçidir ve birçok görevin istikrarlı olarak yapılmasını gerektirir. Bunlardan birkaçı:

  • Ulaşmak istediğiniz kişileri belirleyebilmek için hedef kitle araştırması yapmak
  • Kitlenizin ilgilendiği terimleri ve konuları öğrenmek için anahtar kelime araştırması yapmak
  • Hedef anahtar kelimeleriniz için websitenizdeki sayfaları optimize etmek
  • Düzenli olarak yüksek kaliteli içerik oluşturmak
  • Daha fazla ziyaretçi çekebilmek için websiteyi ve içerikleri tanıtmak
  • Websitenizin otoritesini artırabilmek için tıklama kampanyaları hazırlamak

SEO, bir stratejiye sahip olmayı gerektirir. Websitenizi çevrim içi olarak daha keşfedilebilir hale getirmek için en değerli yöntemlerden biridir.

2) Sosyal medya tanıtımı yapın

Çeşitli sosyal medya websitelerinde hesap oluşturmak ve içeriğinizi bu websitelerdeki takipçilerle paylaşmak tamamen ücretsizdir.

Her sosyal medya platformunda olmak zorunda değilsiniz. Hedef kitlenizin belirli sosyal medyalarda olma olasılığının en yüksek olduğu yerleri ve farklı websiteleri nasıl kullandıklarını araştırmalısınız. Ayrıca hangi sosyal medya platformlarının websiteniz ve işiniz için daha uygun olduğunu da analiz etmelisiniz. Örneğin; hedef kitleniz video yerine yazılı içerikleri daha çok tercih ediyorsa, YouTube’da barınmanızın pek bir anlamı olmayabilir. Bir başka örnek; bir fotoğrafçılık websitesi kesinlikle Instagram’da barınmalıdır.

3) Kaliteli içerikler oluşturun

Sürekli olarak belirli bir kalitede içerik üretmek hem SEO hem de website tanıtımı için faydalıdır. Ayrıca websitenize yeni ziyaretçiler çekmek için de kullanılan bir yöntemdir.

Ziyaretçilerinize yardımcı olmasını amaçladığınız ne kadar çok içerik oluşturursanız, websitenizi tekrar ziyaret etmeleri için o kadar fazla nedenleri olur.

Örneğin blog oluşturmayı düşünebilirsiniz. Bloglar, Google’a websitenizin güncel ve konuyla ilgili olduğunu gösteren ve aynı zamanda ziyaretçilerinize okuduktan sonra bir şeyler katabilecek yararlı bir şeyler veren, sürekli olarak yeni içerikler üretmek için harika bir araçtır.

4) Çevrim içi topluluklara katılın

Aktif topluluklar birçok yönden değerlidir. Size hedef kitlenizle doğrudan bağlantı kurma şansı sunarlar. Kitlenizin ihtiyaçlarını içeren içeriği oluşturmanızı sağlayan bir strateji kurmanıza olanak tanır.

Sosyal medyalarda olduğu gibi bir topluluğa katılmak ve saygıdeğer bir üye olabilmek için zaman harcamak önemlidir. Hedef kitlenizin genel olarak nerelerde vakit geçirdiğine bağlı olarak; Reddit, Quora, LinkedIn, Facebook veya websitenizin sektörüne özel forumlarda katılmak için birçok değerli topluluk bulabilirsiniz. Hangi topluluklara katılabileceğinizi değerlendirmeniz ve hedef kitleniz hakkında bilgi toplamak için topluluğun bir parçası olmaya başlamalısınız.

Hedef kitlenizle doğrudan etkileşim kurmanın yollarını aramalısınız. Hesabınızda içeriklerinizi paylaşmalısınız ve takipçilerinizin durum güncellemelerine yanıt vermelisiniz. Takipçilerinizin bulunduğu her yerde bulunmalısınız ve gözden kaçmamalısınız. Bu sayede yalnızca yeni takipçiler kazanmakla kalmazsınız, aynı zamanda mevcut takipçilerinizle de güzel ilişkiler kurabilirsiniz.

5) Güvenilir kaynak haline gelin

Özellikle gazeteciler ve blog yazarları, yazdıkları içeriklere derinlik katmak için kaynaklardan alıntılar verirler. Kendinizi bu kaynak haline getirebilmek için sıkı çalışmalısınız. Güvenilir kaynak haline gelmek yalnızca websitenizi tanıtmakla kalmaz, aynı zamanda websitenize geri bağlantılar sağlar ve yeni bir kitlenin dikkatini çekebilirsiniz.

Güvenilir bir kaynak olmak için uzmanlığınızla ilgili konuları seçmelisiniz. İnternetteki yazarların kaynak olarak gördüğü platformları incelemelisiniz ve kaynak olmak için ne konuda araştırmalar yaptıklarını analiz etmelisiniz. Size uygun konular bulduğunuzda gerekli araştırmaları yapıp yeni bir haber ortaya çıkarmalısınız. Sektörle ilgisi olan bir yazar veya gazeteci sizden bir alıntı yaptıkça bu sizi güvenilir bir kaynak haline getirecektir.

Bu makalede “Website Reklamı Yapmanın En İyi 5 Yolu” konusuna değindik ve website tanıtımı hakkında bilgi verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

 

 

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.