Websiteye Sıkça Sorulan Sorular Nasıl Eklenir?

0
Paylaşım
8
Görüntülenme

Websiteye Sıkça Sorulan Sorular Nasıl Eklenir?

Websitenize bir sıkça sorulan sorular (SSS) eklemek, belirli bir zamanda yapılacak bir şey değildir. Zamanla sıkça sorulan soruları tespit ederek, soruları analiz edip en uygun başlık altında toplayarak sayfaya eklemelisiniz.

Bir SSS sayfası oluşturmak daha iyi kullanıcı deneyimi sunarak iş yükünüzü azaltmanıza yardımcı olur.

Bu makalede “Websiteye Sıkça Sorulan Sorular Nasıl Eklenir?” konusuna değineceğiz ve SSS’in faydalarından bahsedeceğiz.

Websiteye Sıkça Sorulan Sorular Nasıl Eklenir?

Websitenize bir SSS sayfası eklemek için önemli nedenler bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını aşağıda sıraladık:

1) SSS sayfası, SEO’yu (arama motoru optimizasyonu) geliştirir

SEO, kısaca websitenizi arama sonuçlarında daha erken gösterecek şekilde optimize etme uygulamasıdır.

Daha detaylıca ele aldığımızda, Google’a websitenizin ne ile ilgili olduğunu göstermeye yardımcı olan stratejiler ve taktikler toplamıdır. Biri websitenizde bulunan bir şeyi aramak istediğinde, Google’ın binlerce website arasından sizinkini daha erken gösterme olasılığını artırma işlemidir.

SSS sayfaları ise bu arama motoru optimizasyonuna oldukça faydalıdır. Çünkü SSS sayfaları konuyla ilgili anahtar kelimeler sağlamaktan fazlasını yaparlar. Kullanıcıların doğrudan Google’da aradıkları soruları doğal olarak yanıtlar ve Google’ın SEO analizini belirlemesini kolaylaştırır.

Özellikle Google’ın sürekli olarak anahtar kelime tabanlı sorgulardan uzaklaştığını ve kullanıcıların aramasına odaklandığını ele alırsak, arama sorgularını soru şeklinde sağlamak mükemmel bir stratejidir.

2) SSS sayfaları iş yükünüzü hafifletir

Bir marka hakkında temel bir sorunuz olduğunda yapacağınız ilk şey cevap için websitelerini ziyaret etmek olacaktır. İnternetteki insanların da yapmak istediği son şey bir ürün hakkında ya da hizmet hakkında şirketi telefonla aramak zorunda kalmaktır. İnsanlar websiteniz, işletmeniz, ürününüz veya hizmetiniz hakkında aradıklarını en kolay yoldan bulmalıdır.

SSS sayfası, müşterilerinizin soracağını düşündüğünüz en popüler soruları ve bu sorulara verilebilecek kısa ve öz yanıtları listelemek için mükemmel bir stratejidir.

SSS sayfaları yalnızca size ve müşterilerinize zaman ve enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda mükemmel bir müşteri hizmeti sağlar.

Yapılan bir araştırmaya göre, internetteki müşterilerin %51’i işletmenin 7 gün 24 saat ulaşılabilir olmasını savunuyor. Çevrim içi müşterilerin %75’i ise beş dakika içinde sorunlarının çözülmesini istiyor.

Özellikle küçük bir işletmeyseniz, 7 gün 24 saat müşterilerinize çağrı yapan müşteri hizmetleri ekibiniz olmayabilir. Bu yüzden sorulabilecek tüm popüler soruları en uygun başlık altında toplayıp, soruyu genel olarak ele alan en uygun cevabı vererek bir SSS sayfası oluşturmalısınız. SSS sayfası oluşturmadan önce sorularınızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli madde soru-cevap biçimi kullanmanızdır. Soruları cevaplarken ise hedef kitlenizin bakış açısını kullanmalısınız. Hedef kitleniz verdiğiniz hizmetten veya üründen anlayan insanlardan oluşuyorsa soruları da bu gelişmişlik seviyesinde hazırlayabilirsiniz.

Websiteye SSS sayfası nasıl ekleyebilirsiniz?

Websitenize SSS sayfası ekleyebilmek için en popüler yöntem WordPress kullanmaktır. Özellikle eklentiler kurarak özel ayarlamalarla uğraşmak istemiyorsanız, WordPress kullanarak doğrudan bir SSS sayfası ekleyebilirsiniz. Nasıl bir SSS sayfası oluşturabileceğinizi aşağıdaki maddelerde anlattık:

1) Kullanıcı adınız ve şifreniz ile WordPress yönetim paneline giriş yapın.

2) Panelin sol tarafındaki panoda “Sayfalar” bölümünü bulun.

3) İmlecinizi “Sayfalar” bölümüne getirin ve “Yeni Ekle” butonuna tıklayın.

4) “Yeni Ekle” butonuna tıkladıktan sonra ayarlamanız için açılmış yeni bir sayfa göreceksiniz. Bu sayfanın başlığına “SSS” adını verebilirsiniz.

5) Sıkça sorulan sorularınızı ve soruların cevaplarını anlattığımız gibi hazırlayarak bu sayfaya yazın.

6) Optimum SEO performansı için soruları H2 (Başlık 2) etiketine almayı ihmal etmeyin.

7) “Yayınla” butonuna basın.

8) Kontrol paneline dönün ve üst kısımdaki “Özelleştir” butonuna tıklayın. Bu buton sizi SSS sayfanızı menünüze ekleyebileceğiniz bir panoya götürecektir.

9) Soldaki kontrol paneline bakarak “Menü”yü  bulun.

10) SSS sayfanızı eklemek istediğiniz menüyü seçin.

11) “Öğe Ekle” butonuna tıklayın.

12) “Sayfalar”a tıklayın.

13) SSS sayfanızın yanındaki artı (+) simgesine tıklayın.

14) WordPress bu sayfayı otomatik olarak seçtiğiniz menünün en altına ekleyecektir.

15) SSS sayfasını görünmesini istediğiniz bölüme taşıyın.

16) Kontrol panelinin üst kısmındaki “Yayınla” butonuna basın.

Bir SSS sayfası eklemek bu kadar kolay, asıl önemli olan SSS sayfasının nasıl hazırlandığıdır. Websitenizi yenileyerek menünüzde bulunan SSS sayfanızı görüntüleyebilirsiniz.

Bu makalede “Websiteye Sıkça Sorulan Sorular Nasıl Eklenir?” konusuna değindik ve sıkça sorulan soruların faydalarını anlatarak nasıl oluşturabileceğinizden bahsettik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve sıkça sorulan sorular hakkında kafanızda oluşan sorular cevaplanmıştır.

 

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.