WordPress Eklentileri Nelerdir?

0
Paylaşım
7
Görüntülenme

WordPress Eklentileri Nelerdir?

Yeni WordPress websitenize ilk giriş yaptığınızda, görünüm ve düzenleme oldukça basit görünecektir. WordPress varsayılan olarak sizi ilk blog yayınınızı eklemek için teşvik edecektir. Yazmaya başladığınızda, arka planın basit olduğunu ve fazla bir tasarım olmadığını fark edeceksiniz.

Bir sonraki adımınız WordPress teması seçmek olacaktır. Bir WordPress teması seçmek, websitenizi süsleyecek ve biraz renkle temel bir tasarım katacaktır. Bir tema seçmenize ve websitenizin boş bir sayfadan daha iyi gözükmesine rağmen, yine de oldukça boş ve işlevsel olmadığını fark edebilirsiniz. Websitenizin yapmasını istediğiniz tüm işlevleri neden yapmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Örneğin, sosyal paylaşım butonları nasıl eklenir? Tüm bu basit görünen temel şeyler aslında eklentiler ile daha kolay yapılabiliyor.

Bu makalede “WordPress Eklentileri Nelerdir?” sorusuna değineceğiz ve websitenizi WordPress eklentileri ile nasıl daha işlevsel hâle getirebileceğinizi aktaracağız.

WordPress Eklentileri Nelerdir?

WordPress Eklentileri Nelerdir?

WordPress eklentileri, WordPress websitenizle entegre bir şekilde çalışan önceden kodlanmış uygulamalardır. Ayrıca tek bir kod satırına dokunmanıza gerek kalmadan websitenize işlevsellik sağlamanıza yardımcı olur.

WordPress kullanıcıları için yaklaşık 50 bin ücretsiz eklenti bulunmaktadır. Bu eklentileri, eklenti sayfasına gidip arama yaparak WordPress websitenize yükleyebilirsiniz. Ücretsiz eklentilere ek olarak, geliştiricilerden ve şirketlerden çok sayıda premium WordPress eklentisi bulunmaktadır. Bu ücretli eklentiler, genellikle birkaç tıklamayla websitenize gelişmiş özellikler katar.

Kısacası, WordPress websitenizi basit bir blog veya basit bir websiteden daha fazla yapan şey WordPress eklentileridir. Eklentiler websitenizi geliştirmenize, beğeninize göre özelleştirmenize ve websitenizin ziyaretçilerine mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmanıza olanak tanır.

WordPress Eklentileri Ne Yapabilir?

WordPress eklentilerinin websitenize işlevsellik sağladığını söylemek biraz belirsiz gelebilir, ancak eklentilerin ne yaptığını tanımlamanın en iyi yolu budur. Websitenizin gerçekleştirmesini istediğiniz bir işlev varsa, muhtemelen bu hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir WordPress eklentisi bulunuyordur. Daha somut yaklaşacak olursak, WordPress eklentilerinin yapabileceği en popüler şeylerden bazılarını aşağıda sıraladık:

• Güvenlik, yedekleme, hız ve ölçeklendirme seçeneklerini kullanın.

• Arama motoru sıralarında blog gönderilerinizi daha doğru şekilde optimize edin.

• Spam koruması ile websitenizi koruyun.

• E-posta servis sağlayıcı hesabınızın haber bülteni abonelik formu ile bağlanmasını sağlayın.

• E-ticaret mağazası kurun.

• Sosyal paylaşım butonları kurun.

• Website trafiğini kolayca takip edin.

• Videoları farklı sayfalara entegre edin.

Bunlar, WordPress eklentilerinin sizin için yapabileceği şeylerden sadece birkaçı. Geliştiriciler, websitenizde kullanıcının imlecinin boyutunu artıran bir eklenti ve hatta sayfanızın yüklenme süresini hızlandıran bir eklenti de dahil olmak üzere çok fazla yaratıcı eklentiler üretirler.

WordPress Eklentileri Nasıl Çalışır?

WordPress açık kaynak kodlu bir platformdur. Bu, geliştiricilerin WordPress platformunu değiştiren veya işlevsellik ekleyen eklentiler yazabileceği anlamına gelir. Websitenize bir WordPress eklentisi yüklediğinizde, eklenti kodu WordPress veri tabanınıza kaydedilir. Ardından eklentiyi istediğiniz gibi etkinleştirme veya devre dışı bırakma seçeneğiniz vardır. Bir WordPress eklentisini etkinleştirdiğinizde ve kurulum talimatlarını doğru bir şekilde uyguladığınızda, WordPress eklenti kodunu tanıyacak ve uygun eklenti işlevini gerçekleştirecektir.

WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur?

İşte basit bir WordPress eklentisini nasıl kurabileceğinize dair hızlı bir bakış:

1) WordPress kontrol paneline giriş yapın.

2) Soldaki kontrol panelinde “Eklentiler” menüsüne geçiş yapın.

3) Eklentiler sayfasındaki “Yeni Ekle” butonuna tıklayın. WordPress sizi eklenti kitaplığına yönlendirecektir.

4) Eklentiler ekranının sağ tarafında istediğiniz kelimeyi arayabileceğiniz bir arama çubuğu göreceksiniz.

5) Yüklemek istediğiniz eklentiyi seçin ve “Şimdi Kur” butonuna tıklayın.

6)Etkinleştir”e tıklayın.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra WordPress sizi kişisel eklentiler listenize yönlendirecektir. Bu sayfada yeni yüklediğiniz eklentiyi bulun, eklenti adının altındaki “Ayarlar”a tıklayın ve kurulum talimatlarını izleyin. Kurulum talimatları her eklenti için farklıdır. Ancak WordPress bu süreçte size yardımcı olacaktır.

Eklenti kurmanın başka bir yolu da eklentinin “.zip” dosyasını WordPress’e yüklemektir. Üçüncü taraf bir websitesinden veya WordPress.org adresinden bir eklenti indirirseniz bu aşamayı takip edebilirsiniz. “.zip” dosyalı bir eklentiyi nasıl WordPress’e aktarabileceğinizi aşağıda açıkladık:

• Eklentiyi başka bir websitesinden indirin ve “.zip” dosyasının masaüstünüze kaydedin.

• Sol kontrol paneline gidin ve “Eklentiler”e tıklayın.

• Ekranın üst kısmındaki “Yükle”ye tıklayın.

• İndirdiğiniz eklentiyi seçin ve “Şimdi Kur”a tıklayın.

• WordPress sizi eklentinin kurulu olup olmadığını söyleyen ve bir “Etkinleştir” butonu gösteren bir sayfaya yönlendirecektir.

• “Etkinleştir”e tıklayın.

WordPress sizi eklentinin kurulumunu tamamlayabileceğiniz bireysel eklenti sayfasına yönlendirecektir.

Son olarak;

Bu makalede “WordPress Eklentileri Nelerdir?” sorusuna değindik ve WordPress eklentilerini nasıl kurabileceğiniz hakkında bazı bilgiler verdik. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur ve WordPress eklentileri hakkında kafanızda oluşan sorular cevaplanmıştır.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.