YAPILMAMASI Gereken SEO Taktikleri

0
Paylaşım
2
Görüntülenme

YAPILMAMASI Gereken SEO Taktikleri

SEO, websitesine değer veren tüm website sahipleri için uygulanması gereken bir taktiktir. Fakat küçük bir işletme için sonuç göstermesi bazen uzun sürebilir. Başlangıçta hızlı sonuç almak isteyen kişiler için böylesine uzun sonuç veren bir şeye yatırım yapmak mantıklı gelmeyebilir.

Bu yüzden küçük işletmeler hayatlarında yapacakları en büyük hatayı yaparak kısayol aramaya başlar ve SEO’da YAPILMAMASI gereken taktikleri uygularlar. Bu taktikler hızlı sonuç verse de uzun vadede bakıldığında websiteye ve dolaylı yoldan işletmeye oldukça zarar vermektedir. Bu zararlı SEO taktiklerine SEO uzmanları arasında “Siyah şapka SEO” denir.

Bu makalede “YAPILMAMASI Gereken SEO Taktikleri” konusuna değineceğiz ve uygulanmaması gereken zararlı SEO taktiklerinden bahsedeceğiz.

YAPILMAMASI Gereken SEO Taktikleri

Websitenizin Google tarafından cezalandırılmasını istemiyorsanız bu taktikleri uygulamanızı kesinlikle önermiyoruz. Bu taktikleri yalnızca bilgilendirme amaçlı paylaşıyoruz ve kullanımı sonrasında sorumluluk kabul etmiyoruz. Bilmeniz gereken ve aynı zamanda kaçınmanız gereken taktikleri olduğunun farkında olmanızı istiyoruz.

Bu taktikleri paylaşmamızın iki sebebi var; birincisi sahte SEO şirketlerinden hizmet aldığınızda bu taktikleri önerirlerse bunları tanıyabilirsiniz. İkincisi ise websitenizin uzak durması gereken taktikleri olduklarını bilmenizi sağlamaktır.

Siyah Şapka SEO Nedir?

Siyah şapka SEO taktikleri, bir websitenin arama motoru sıralamalarını algoritmayı dolaylı yoldan oyuna getirmeye çalışarak yükseltmek için kullanılan taktikleri tanımlar. Siyah şapka SEO’nun tercih edilmesinin bazı nedenleri var.

Normal SEO, uygulanması zor ve yavaş sonuç veren bir yöntemdir ve bu taktiği iyi uygulayan birine gitmek pahalıdır. Ayrıca doğru uygulanmadığı takdirde uzun sonuç verdiği için zaman kaybı olabilir. Bu yüzden insanlar “Siyah şapka SEO” denen hızlı sonuç veren ama zararlı SEO taktiklerini tercih edebiliyor. Bu büyük bir hatadır.

Siyah şapka SEO uygulayıcıları, insanlar için anlamlı olandan ziyade algoritmaların çalışma şeklini ele alarak arama motorlarını kandıran kısayollar bulur ve sonuçları hızlandırmaya çalışırlar. İnternet tarihinin belirli noktalarında ise siyah şapka SEO işe yaramıştır. Fakat dediğimiz gibi, uzun vadede Google’ın websiteleri tamamen kara listeye almasına sebep olmuştur ve bu o websitenin ömrünün sonlanması demektir.

Siyah Şapka SEO Neden Zararlı?

Her geçen gün arama motoru algoritmaları daha karmaşık hale gelmektedir. SEO’da ise genel olarak amaç her zaman aynıdır: website için gerçekten faydalı olan sonuçlar sağlamada daha iyi olmaya çalışmak.

Son yıllardaki büyük Google güncellemelerinin çoğunda siyah şapka SEO olarak tanımladığımız yöntemlere büyük ölçüde cezalar gelmiştir ve Google bu taktikleri özel olarak hedef haline getirmiştir.

SEO algoritmasıyla oynamak ve websitelerine gerçek faydalar sağlamak yerine hileler yaparak daha yüksek sıralamaya sokma girişimleri geçici kazançlar sağlayabilir. Ancak algoritma sürekli güncellendiğinden dolayı yeni bir algoritmaya geçildiğinde bu geçici kazançlar gider ve daha da kötüsü website cezalandırılır.

Google, algoritmaları kandırmaya çalışan websitelere sıcak bakmaz. Sonuçta bu algoritmanın baş sahibi Google’dır ve uzun süredir SEO uzmanlarına ve website sahiplerine arama motoru sıralamalarını artırmanın doğru yolunu aktardılar. Genel amaç belli; hedef kitlenizin önemsediği şeylerle alakalı içerikler oluşturun. Ayrıca website hızı ve mobil deneyim gibi teknik unsurların, kaliteli bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için doğru çalıştığından da emin olmalısınız.

İşte size kaçınmanız gereken birkaç SEO taktiği;

1) Anahtar kelime doldurma

Arama motoru algoritmaları, bir web sayfasının ne hakkında olduğunu belirlemek için sayfada hangi kelimelerin daha çok geçtiğine dikkat eder. Bu taktiğin normal kullanımı, gerçekten parçada geçen anahtar kelimelerin parçayla ilgisi olmasıdır. Fakat siyah şapka SEO’cular, spam içerikli websitelerinin sistemi oynatmak için hiçbir anlam ifade etmeyen içeriklerde, yalnızca anahtar kelime olarak gözükmesi için anlamsız kelimelerin doldurulduğunu uygulayan bir yöntem geliştirdiler.

Anahtar kelime doldurma, en yaygın siyah şapka SEO taktiklerinden biridir. Anahtar kelimelerin içeriklerde olmasının stratejik olarak iyi olabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak bu anahtar kelimelerin temel amacı web sayfanın ne ile ilgili olduğunu anlatmak kullanılmasıdır.

Spam barındıran içeriklerde anlamsız kelimelerin anahtar kelime haline getirilmesi ise bir sistem açığıdır ve siyah şapka SEO’cular bunu sıkça kullanır. Sonuçta algoritmayı kandırmaya giriyor ve Google bunu onaylamaz.

2) Yinelenen içerik

Yüksek kaliteli içerik oluşturmak zordur. Bu yüzden küçük işletmelerin çoğunun denediği yanlış bir içerik pazarlaması vardır. İşletme sahipleri, kaliteli içeriklerin içini düzenleyerek tekrar tekrar yayınlıyorlar. Bu arama motoru sıralamalarını yükseltse de algoritma tarafından tespit edildiği anda Google tarafından cezalandırılıyorsunuz. Bu yüzden, birbirinden tamamen eşsiz ve faydalı içerik oluşturmaya odaklanmalısınız.

3) Yorum spamı

Yorumlara açık bir blog üzerinden içeriklere spam yorumlar bırakılır. Yorum spamı, yorumlara nofollow etiketi altında ayarlanmış herhangi bir bağlantısı bulunan yorumlar hazırlanarak herhangi bir SEO yetkisi sağlamadığı halde paylaşılan yorumlar sayesinde oluşur. Sonuç olarak bu taktik hem zaman kaybı sağlar hem de websitenize girdiklerinde yorumlarda spam olduğunu gören gerçek ziyaretçiler çıkış yapacaktır.

Bu makalede “YAPILMAMASI Gereken SEO Taktikleri” hakkında bilgi verdik ve siyah şapka SEO hakkında bilinmesi gerekenleri aktardık. Umarız makaleyi keyifle okumuşsunuzdur.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.