X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
Güncel İndirimlerimizi Kaçırmayın %20’ ye Varan İndirim Fırsatları Tıkla Gözat

Lorem Ipsum Neden Kullanılır?

Web Yazılım

WordPress, hiç bir kodlama tecrübesi olmadan her türlü içeriği üretmenize, internet ortamında ücretsiz olarak yayınlamamızı sağlayan içerik yönetim sistemidir.

Mobil cihazların çalışması için iOS yahut Android gibi yazılımlara ihtiyacı olması gibi web sitelerinin hazırlanabilmesi için de WordPress gibi içerik yönetim sistemlerine (CMS) ihtiyacı mevcuttur.

Sitenizin içeriğini internet bağlantısı olan bilgisayar, tablet veya telefondan düzenlemenizi, yeni yayınlar ve sayfalar oluşturmanızı sağlayan WordPress, var olan içerik yönetim sistemleri arasında en kolay, en güçlü ve en çok beğenilen olanıdır.

İnternette gördüğünüz her dört web sitesinin biri WordPress ile hazırlanmıştır.

PHP ile yazılmış, açık kaynaklı bir web sitesi oluşturma aracı olan WordPress, b2 / cafelog adlı projenin bir dalı olarak 2003’te ortaya çıkmıştır.

WordPress günümüzde, gelişimine katkıda yer alan geniş gönüllü topluluğu aracılığıyla, aklınıza gelebilecek her türde web sitesi oluşturmanın en çok beğenilen çözümü haline gelmiştir.

WordPress’le Ne Tür Siteler Yapılabilir?

İlk etaptadaha çok blog oluşturmak için tercih edilen WordPress, çekirdek kodundaki farklılikler ile geniş eklenti ve tema ekosistemi aracılığıyla her türlü web sitesini oluşturabileceğiniz bir platforma evrilmiştir.

Bundan Dolayı WordPress ile oluşturulabilecek sitelerin türleri aşağıdakilerden çok daha fazlasıdır:

Kurumsal web siteleri
Online satış siteleri
Bloglar
Portfolyo – CV siteleri
Online kurs siteleri
Forumlar
Sosyal ağlar
Chat odaları
Galeriler
Haber Portalı
Online dergi siteleri
İş bulma siteleri
Üyelik gerektiren siteler
Online rezervasyon gerektiren siteler
Quora gibi soru-cevap siteleri
Bağış toplamak için kar amacı gütmeyen web siteleri
Vikisöz gibi bilgi tabanları
YouTube gibi medya siteleri
Açık artırma ve kupon siteleri
Dilerseniz “Trafik Çekme Potansiyeli Olan Blog Fikirleri”, “Blog Açmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler” ve “Başarılı Bir Blog Sahibi Olmanın Sırları” gibi bölümlerin bulunduğu Blog Nasıl Açılır? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

WordPress Kullanan Ünlü Web Siteleri
İnternetteki tüm web sitelerinin % 35,2’si WordPress’le oluşturulmuştur. Aralarında Beyaz Saray, Microsoft, Toyota, Nginx gibi popüler sitelerin yer aldığı kar amacı gütmeyen kuruluşlardan, şirketlere, işletmelerden, haber ve dergi sitelerine, e-Ticaret sitelerinden, sporcu ve müzisyenlere ait web sitelerine kadar milyonlarca web sitesi WordPress kullanmaktadır.

Hangi büyük markaların ve tanınmış isimlerin geniş kitlelere ulaşmak için WordPress’i tercih ettiğine göz atıp şaşırmak ister misiniz?

Microsoft Studios Sony Music The New York Times
Beyaz Saray Toyota Groupe Renault
Plesk jQuery Reuters
MaxCDN Walt Disney TechCrunch
Fortune Business Mag. The Sun Vogue
Washington Üniv. Gürcistan Üniv. MP3.com
BBC America Pluto TV The Mozilla Blog
cPanel Blog TripAdvisor Blog Sosyal paylaşım sitesi Facebook Newsroom
Beyoncé Usain Bolt Playstation Blog

Neden WordPress Kullanmalısınız?

Ücretsiz WordPress!
İçerik yönetim sistemlerinin bazıları, ücretlidir. Yani hosting ve domain için zaten ödeme yaparsınız lakin ücretli CMS’lerin yazılımı için de ödeme yaparsınız. WordPress ile site oluşturduğunuzda yazılımını kullandığınız için bunun yanı sıra ödeme yapmanıza gerek yoktur. Sadece domain ve hosting satın alıp WordPress kullanmaya başlayabilirsiniz.

Açık Kaynaklı!
WordPress, açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir, yani herkes WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabilir ve değiştirebilir.

Dünya çapında binlerce gönüllü tarafından inşa edilen bir topluluk projesi olduğundan herkes büyümesine yardımcı olabilir.

Squarespace, Shopify ve WIX gibi açık kaynaklı olmayan CMS’ler, siteniz üstündeki kontrol seviyesini sınırlandırır ve daha fazla yetkiye premium paketleriyle ulaşmanızı isterler.

WordPress ile sitenizin ve içeriğinizin sahibi tam anlamıyla siz olursunuz, sitenizi başka bir hosting firmasına taşıma kararı gibi konularda da özgürsünüzdür.

Kullanıcı Dostu
WordPress kodlama bilgisi olmayan kullanıcılar tarafından bile sorunsuz bir biçimde kullanılabilir. Teknik bilgi gerektirmeden kolay ve süratli bir biçimde web siteleri oluşturmanızı sağlar ve popülerliğini büyük miktarda kullanım kolaylığına borçludur.

Binlerce WordPress Tema

Temalar; web sitenizin görünümünü değiştiren tasarımlardır. 5.000’den çok ücretsiz WordPress teması aracılığıyla sitenize dilediğiniz görünümü kazandırabilirsiniz.

Temalar bir sitenin temelini oluşturur, site sahiplerine yalnızca renk farklılikleri, logo ekleme gibi yük olmayacak tasarım çalışmaları kalır. Bunun yanı sıra, bazı temaların kendi özelleştirme modülleri veya sürükle-bırak editörü bulunur.

WordPress’te temalar, yazı tipleri, renkler, widget’lar, menüler ve logolara dair tüm özelleştirmeleri Görünüm sekmesinden Özelleştir’e tıklayarak uygulayabilirsiniz.

Binlerce WordPress Eklentileri

Eklentiler; web sitenize işlevsellik katan yardımcılardır. Eklentiler aracılığıyla sitenizi online satış sitesine dönüştürebilir veya sitenize sosyal ağ, forum, iletişim formu ekleyebilirsiniz.

50.000’i aşan ücretsiz WordPress eklentisini WordPress kontrol panelinden arayabilir yahut WordPress eklenti kütüphanesine inceleyebilirsiniz.

SEO, yedeklemeler, hız, güvenlik, bozuk bağlantılar ve spam gibi sitenizle alakalı pek çok şeyi eklentileri kullanılarak yönetebilirsiniz.

Tema ve eklentiler için premium seçenekler de vardır. Daha fazla işlevsel güce sahip olduğu, iyi kodlandığı, sık güncellendiği ve destek alabilme avantajı sebebiyle, ücretli versiyonları da bi hayli popülerdir.

Kurulum Kolaylığı
WordPress ile kendi kendinize web sitesi veya blog oluşturmak için birkaç tıklamadan fazlası gerekmez. OdeaWeb.com’dan hosting paketi satın alma işlemi daha sonra müşteri panelini tercih ederek WordPress’i çok kısa zamanda kurabilirsiniz.

SEO Desteği
WordPress, tüm sayfalarınız ve yayınlarınız için başlık etiketleri ve meta açıklamalar oluşturmanızı sağlar. Bunlar, arama motorlarının içeriğiniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan SEO araçlarıdır.

Bunun yanı sıra WordPress bozuk bağlantıları denetlemek gibi amaçlara hizmet eden çok başarılı ücretsiz SEO eklentilerine sahiptir. SEO çalışmalarınızı, her sayfada olabileceği en kaliteli hale getirmeniz için dev bir kontrol listesi diyebileceğimiz Yoast SEO bunların en çok beğenilenidir.

Esneklik
WordPress’in çok yönlülüğü; kurumsal siteler, hobi blogları, profesyonel işletme siteleri, fitness gibi spor odaklı siteler ve düğün – mezuniyet gibi etkinliklere yönelik değişik türde siteler oluşturmanızı sağlar.

Her tür web sitesi oluşturmanıza ve sitenizi dilediğiniz gibi geliştirmenize imkan tanıdığı için WordPress son derece esnektir.

OdeaWeb.com, WordPress’in Dünya çapında kullanıma sunulduğu ilk günden beri WordPress siteleri için kaliteli hosting hizmeti sağlamaktadır.

Güncelleme
Her yeni WordPress sürümü yayına girdiğinda WordPress tarafından bilgilendirilirsiniz ve güncelleme işlemini bir dakikadan daha kısa zamanda tamamlayabilirsiniz.

Deği̇şi̇k Dosya Türlerini Desteklemesi
WordPress’in görüntü, metin, ses ve video formatında desteklediği çok değişik dosya türü için uzun bir listesi mevcuttur!

WordPress’le .jpg, .png, .gif .pdf, .doc, .pptx, .mp3, .m4a, .mp4, .mov, .wmv ve .avi gibi popüler dosya türlerine ek olarak .odt, .key, .ogg ve .3gp gibi daha az tercih edilen dosya türlerini de sitenize sorun yaşamadan ekleyebilirsiniz.

Gönüllü Topluluğu
WordPress hakkındaki sorularınızın yanıtlanması için internet üstünde WordPress’in değişik yönüne geçerini vurgulayan bloglar, forumlar, online kurslar, seminerler ve e-kitaplar gibi inanılmaz sayıda kaynağa erişebilirsiniz.

Bunun yanı sıra özel destek için WordPress’in resmi müşteri desteğini ücretli olarak faydalanabilirsiniz.

WordPress ile Blog Nasıl Açılır?

Aşağıda da görebileceğiniz gibi WordPress ile blog açma adımlarının hiçbiri ayrıntılı teknik bilgi gerektirmez:

1- Hangi hosting paketinin sitenize, amacınıza, projenize uygun olduğuna karar vermek, özellikle yeni başlayanlar için, karışık görünebilir. Bu hususta teknik destek ekibimizden yardım alabilir ve WordPress Hosting Nedir? adlı yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Önerimiz, OdeaWeb.com’un WordPress Hosting planlarından birini seçerek blog açma adımlarına başlamanızdır:

2- Seçtiğiniz hosting planının satın alma işlemi sırasında, aşağıda görülen alan adı çubuğuna bloğunuz veya siteniz için seçtiğiniz alan adını (domain) giriniz. Doğru domaini seçmek için rehber niteliğindeki Domain Nedir? adlı yazımızı okumanızı öneririz.

3- Sorgulama neticesinde tescil edilebilir alan adının karşısında bulunan Kaydet ve Kullan butonuna tıklayınız. Açılan Sepet Özeti sayfasından ödeme döngüsünü seçip Siparişi Tamamla butonuna tıklayın. Sonraki ekran son kontrolleri yapıp Devam Et butonu ile aşağıdaki sayfaya geçeceğiniz ekrandır.

OdeaWeb müşterisi değilseniz sağdaki kısımdan kişisel / kurumsal tercihini işaretleyip Devam Et butonuna tıklayın. İlk açılan ekran kredi kartı ödeme ekranı olsa da yalnızca kredi kartı ile değil, ATM’den, Garanti internet şubesinden veya Havale-EFT ile de ödeme yapmanız mümkün.

4-Ödeme işleminden sonra OdeaWeb müşteri panelinden WordPress’i kurmalısınız. Bunun için OdeaWeb müşteri panelinize girip “Hizmetler > Hizmet Listesi” sekmesine tıklayınız.

Aktif olan hosting paketinizin sağ tarafında yer alan “Yönetim” butonuna tıklayınız. Açılan sayfada sol menüde yer alan “WordPress Yönetimi” sekmesinden WordPress kurulumunu gerçekleştiriniz.

Artık WordPress kullanıcı paneline girerek sitenizin ilk yazısını yazmaya, görünümünü özelleştirmeye, hedef kitlenize hitap etmeye başlayabilirsiniz.

Dilerseniz sitenizi geliştirmek, amacınıza en uygun tema ve eklentileri bulmak için aşağıdaki yazılarımıza inceleyebilirsiniz:

En kaliteli WordPress Temaları
En İyi WordPress Eklentileri
En kaliteli Kurumsal WordPress Temaları
En kaliteli WordPress E-ticaret Temaları
En İyi WordPress SEO Eklentileri
En İyi WordPress Cache Eklentileri
En İyi WordPress Kişisel Blog Temaları
En İyi WordPress İleti Eklentileri
En kaliteli WordPress Slider Eklentileri
En İyi WordPress Site Taşıma Eklentileri
En İyi WordPress Pop-up Eklentileri

Kategoriler
  • Wordpress
Popüler Başlıklar
Wordpress Nedir?
Top